BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Pasitik HEROJUS {čia} - pasibaigus

Parašė Sergejus | 2008-03-29 23:43

Taigi praėjo Visual Studio 2008 pristatymas Lietuvoje. Kaip jau rašiau, šiemet pirmą kartą Lietuvoje šalia įprastų pristatymų buvo atidaryta salė skirta bandymams ir laboratoriniams darbams. Labai džiugu, kad žmonės tikrai domėjosi laboratoriniais ir tikiuosi Hands-On Labs ateityje tik populiarės.  Taip pat šaunu, kad renginio metu teko sutikti nemažai .NET vartotojų grupės narių.


Tikriausiai pastebėjote, paskutine savaite sumažėjo naujų straipsnių skaičius. Tai susiję tiek su pasiruošimu ketvirtadienį vestam laboratoriniam, tiek su pasiruošimu artėjantiems pristatymams iš Silverlight 2.0 VU IT konferencijai ir sekančiam .NET vartotojų grupės susitikimui. Ryšium su tuo, artimiausiu metu galite laukti kelių straipsnių skirtų naujai Silverlight versijai.

Rodyk draugams

Pasitik HEROJUS {čia} - Visual Studio 2008 laboratorinis

Parašė Sergejus | 2008-03-26 19:03

Kaip žinia, rytoj vyks Visual Studio 2008, SQL Server 2008 ir Windows Server 2008 pristatymas Lietuvoje. Pirma karta tokio lygio renginyje bus vedami pasaulyje ypač populiarūs laboratoriniai darbai (angl. Hands-On Labs).


Jeigu jums dar neteko padirbėti su Visual Studio 2008, norite patys išbandyti web dizainerio patobulinimus, JavaScript derinimą ar LINQ to SQL, laukiu jūsų 14:00 val. Beta  salėje.


Iki susitikimo!

Rodyk draugams

XBOX 360 - pasidaviau ir aš

Parašė Sergejus | 2008-03-20 23:13

Šį pirmadienį nesusilaukiau ir nusipirkau XBOX 360 Elite. Kaina nėra maža (1600 LT), bet protingai jį panaudojus namuose, tai gali būti daugiau nei vien žaidimų konsolė.


Pirmiausia ką šiam momentui moka daryti XBOX 360: • Palaiko HD kokybės žaidimus

 • Veikia kaip DVD grotuvas

 • Palaiko AVI, WMV, MPEG-4 ir H.264 vaizdo formatus bei WMA, MP3 ir AAC audio formatus

 • Leidžia naršyti po kompiuterio arba išorinių laikmenų (diskų) katalogus ir tiesiogiai per tinklą groti muziką, filmus arba vaizduoti paveikslėlius

 • Palaiko Windows Media Center

 • Palaiko Zune ir iPod grotuvus

Kadangi DVD grotuvo namuose aš taip ir neturėjau, galimybė žiūrėti DVD, AVI ir MPEG-4 filmus asmeniškai man yra tikrai svarbi. Dar svarbiau, kad XBOX 360 leidžia ne tik žiūrėti filmus įrašytus į DVD ar kitą laikmeną, bet tai daryti tiesiogiai per tinklą, t.y. iš nurodyto kompiuterio. Viena iš mano problemų, televizorius stovi viename kambaryje, o kompiuteris – kitame. Iki šiol tekdavo nešti nešiojamą kompiuterį prie televizoriaus ir jungti jį per kokį S-Video laidą. Dabar tiesiogiai iš XBOX 360 konsolės aš galiu pasiekti visus norimus failus.


Jeigu turite pakankamai naują audio sistemą, XBOX 360 garsą geriau išvesti į jūsų audio sistemą. Pirma žymiai maloniau žiūrėti filmus ir žaisti žaidimus, antra jus galėsite naudoti XBOX 360 kaip muzikinį centrą: sudarote grojaraštį ir galima išjungti televizorių.


XBOX 360 pagrindu aš bandysiu sukurti kažką panašaus į skaitmeninius namus. Šiam momentui mano schema atrodo tokiu būduJeigu jus irgi turite XBOX 360, būtų labai įdomu sužinoti kaip jį naudojate savo namuose. Gal žinote kokių įdomių panaudojimo būdų – nepatingėkite, pasidalinkite!


P.S. Gal kas turi paskolinti originalų Half Life 2 Orange Box žaidimą?

Rodyk draugams

Internet Explorer 8 – derinimo įrankis web programuotojams

Parašė Sergejus | 2008-03-16 20:25

Dauguma web programuotojų tikriausiai gerai žino Developer Toolbar įrankį, skirtą derinti puslapio HTML kodą, CSS stilius bei JavaScript. Kuriant Internet Explorer 8 buvo nuspręsta tą įrankį gerokai patobulinti ir integruoti tiesiai į naršyklę. Developer Toolbar buvo pervardintas į Developer Tools ir dabar prieinamas iš meniu Tools → Developer Tools. Šis straipsnis skirtas minėto įrankio aptarimui.


Pagrindai


Pirmą kartą pasileidus Developer Tools įrankį matyti tam tikrų panašumu su senesniu Developer Toolbar ir FireBug įrankiais. Žemiau pateiktas bendras lango vaizdas:
Kaip matyti, langas sudarytas iš trijų pagrindinių kortelių: • HTML – HTML kodui peržiūrėti bei CSS stiliams derinti

 • CSS – CSS stilių peržiūrai

 • Script – JavaScript kodui derinti

Kortelė HTML


Kairioje kortelės dalyje galima peržiūrėti puslapio HTML kodą. Pažymėjus konkretų elementą jis yra paryškinamas originaliame puslapyje, o paspaudus du kartus ant elemento atributo – jo reikšmę galima pakeisti. Bet kuris pakeitimas padarytas Developer Tools įrankyje iš karto bus atvaizduotas ir pačiame puslapyje.
Dešinėje puslapio dalyje matome tris korteles: Style, Layout ir Trace Style.


Kortelėje Style išvardinti visi pažymėtam elementui taikomi stiliai. Jeigu koks nors stilius perrašomas kitu, jis bus vaizduojamas kaip užbrauktas:
Asmeniškai man dažniau prisireikia pasižiūrėti galutines (sumines) stiliaus savybių reikšmes bei iš kur tą reikšmė ateina. Tai yra daroma iš kortelės Trace Styles:Kortelėje Layout galima vaizdžiai pamatyti offset, margin, border, padding,width ir height reikšmes:
Kortelė CSS


Kortelėje CSS galima peržiūrėti visas pakrautas CSS klases. Gal būt aš nesupratau šios kortelės paskirties, bet šiam momentui jos grafinė sąsaja yra tikrai niekam tikusi.Kiek girdėjau vienoje MIX08 sesijoje, su šia kortele dar bus dirbama. Man norėtųsi, kad joje bent jau atsirastų tam tikra CSS klasių hierarchija bei klasių pavadinimai, atributai ir jų reikšmės būtų nuspalvintos panašiai kaip Visual Studio 2008. Pasižiūrėsime kas bus padaryta kitoje Internet Explorer 8 beta versijoje.


Kortelė Script


Ši kortelė mano akimis yra pagrindinis naujo įrankio privalumas. Jis leidžia derinti JavaScript programas tiesiogiai naršyklėje be Visual Studio!Svarbu tai, kad pats derinimo procesas pagal galimybes nesiskiria nuo JavaScript derinimo Visual Studio 2008 aplinkoje - tos pačios Locals, Watch, Callstack, Immediate Windows ir Breakpoints kortelės. Norint pradėti JavaScript kodo derinimą, reikia pasirinkti norimą JS failą, uždėti nutraukimo tašką ir paspausti mygtuką „Start Debugging“. Kartais aprašytas būdas neveikia, pavyzdžiui, jeigu jus pakraunate suspaustus JS failus vykdymo metu. Šiuo atveju man pavyko pradėti derinimą tokiu būdu: paspaudžiau mygtuką „Start Debugging“, pasirinkau norimą JS failą, uždėjau nutraukimo tašką ir perkroviau puslapį.
Apibendrinimas


Bendras įspūdis nuo įrankio tikrai teigiamas. Labai nudžiugino JavaScript kodo derinimas – tikrai galingas ir patogus. CSS kortelės vartotojų sąsaja man pasirodė neintuityvi ir neužbaigta. Šaunu, kad liko mano mėgstama Developer Toolbar įrankio funkcija – elementų pažymėjimas paspaudus ant jo puslapyje arba įrankyje. Apibendrinant, Developer Tools tikrai galingas ir daug žadantis įrankis, ypač atsižvelgiant, kad tai tik pirmoji Beta versija. Tikiuosi, kad galutinė versija pagal funkcionalumą maksimaliai priartės prie FireBug įrankio…

Rodyk draugams

Internet Explorer 8 – mano įspūdžiai - 2 dalis

Parašė Sergejus | 2008-03-12 23:29

Kaip ir žadėjau pirmoje Internet Explorer 8 apžvalgos dalyje, šiandienos straipsnis skirtas pasidalinti naujomis IE 8 galimybėmis, skirtomis programuotojams.


Standartų palaikymas


Nuo IE 7 versijos Microsoft pradėjo žymiai daugiau dėmesio skirti standartams. IE 8 buvo kuriamas kaip pirmoji Internet Explorer versija pilnai atitinkanti pripažintus HTML, CSS ir JavaScript standartus. Dėl šios priežasties, IE 8 atsirado naujas puslapių atvaizdavimo rėžimas – „Standartų rėžimas“. Nors pradžioje buvo planuojama, kad pagal nutylėjimą išliks „IE 7 atvaizdavimo rėžimas“, paskutine minute buvo atsižvelgta į bendruomenės pageidavimus ir „Standartų rėžimas“ buvo įjungtas pagal nutylėjimą. Kaip žinia, dauguma puslapių buvo kuriama atsižvelgiant į tam tikrus IE puslapių atvaizdavimo ypatumus, o ne į standartus, todėl nemaža tikimybė, kad jūsų egzistuojančius puslapius reikės atnaujinti pagal HTML ir CSS standartus. Egzistuoja ir kita alternatyva – meta tago pagalba nurodyti, kad IE 8 naudotų „IE 7 atvaizdavimo rėžimą“. Tam, kad padaryti perėjimą paprastiem vartotojams mažiau skausmingą, IE 8 turi specialų mygtuką, leidžianti emuliuoti Internet Explorer 7.Kiti svarbi aspektai susiję su standartais: • Pilnas CSS 2.1 palaikymas

 • CSS 3.0 box-sizing ir vertical-text galimybių realizacija

 • IE 8 sėkmingai praėjo ACID 2 testą

Patikrinus šį blogą ir Lietuvos .NET vartotojų grupės puslapį su IE 8 pastebėjau, kad ne visos puslapių dalys atvaizduojamos teisingai. Panaši situacija ir su kitais puslapiais. Būtent dėl šios priežasties Microsoft nenorėjo įjungti „Standartų rėžimo“ pagal nutylėjimą. Nepaisant to, pilnai palaikau priimtą sprendimą, nes mano nuomone gėriau vieną kartą sutvarkyti savo puslapius pagal standartus, ir toliau kuriant web aplikacijas nesukti sau galvos dėl naršyklių suderinamumo.


Kiti HTML, CSS ir JavaScript patobulinimai


Apart minėtų patobulinimų, smagu matyti, kad Internet Explorer pagaliau palaiko CSS selektorius, įskaitant querySelector() ir querySelectorAll() JavaScript metodus.


Kiti du pakeitimai akivaizdžiai parodo, kaip „smulkmenos“ gali tapti viena iš naršyklių nesuderinamumo priežastimi. Spaudžiant HTML mygtuką, Internet Explorer 7 ir ankstesnės versijos siunčia į serverį innerText atributo reikšmę, tuo tarpų FireFox, Opera ir kitos populiarios naršyklės – value atributo reikšmę. Panaši situacija yra su getElementById() JavaScript metodu. Internet Explorer 7 ir ankstesnėse versijos elementų paieška vykdoma ne tik pagal id atributą, bet ir pagal atributą name.


Dar viena naujovė – šiuo metu kuriamo HTML 5 ononline ir onoffline įvykių palaikymas. Jų dėka web programuotojai iš klientinės pusės galės sužinoti apie ryšio praradimą ir atitinkamai reaguoti į tai. Kaip vienas iš variantų galėtų būti išsaugoti vartotojo įvestus duomenis naršyklės atmintyje (tam IE 8 siūlo kelias saugyklas: LocaSessionStore, SharedStore ir pan.).


Kaip žinia, šiuo metu navigacija Ajax puslapiuose yra gana problematiška. IE 8 bando spręsti šią problema window.onhashchanged įvykio pagalba. Kiek teko matyti pavyzdžių, hasho panaudojimas Ajax puslapiuose ne tik įgalina navigaciją, bet ir tiesiogines nuorodas į konkrečias Ajax puslapių būsenas.


Tarpdomeninis komunikavimas


Šiuo metu tarpdomeninis komunikavimas naudojamas vis dažniau ir dažniau. Netinkamas jo panaudojimas atidaro nemažai saugumo spragų. Kadangi kuriant IE 8 pagrindinis fokusas buvo ne tik suderinamumas su standartais, bet ir saugumas – atsirado naujos saugaus tarpdomeninio komunikavimo galimybės. Pagrindinė naujovė – XDomainRequest objektas. Jis yra labai panašus į Ajax programuotojams gerai pažįstamą XmlHttpRequest objektą, bet skirtas išskirtinai tarpdomeniniam komunikavimui. Pagrindinis veikimo principas – klientas užklausia serverio leidimo pradėti tarpdomeninį komunikavimą, o serveris sutinka arba atmeta užklausą. Mano akimis tai tikrai svarbi naujovė ir ateityje mes pamatysime nemažai praktinių minėto objekto panaudojimų.


Paskutinė naujovė, kurią norėčiau aptarti susijusi su lygiagretumu. IE 8 versijoje lygiagrečių prisijungimų skaičius buvo padidintas nuo 2 iki 6. Tai įtakoja ne tik vartotojų naršymą, bet ir puslapių užkrovimo laiką. Kadangi patobulintas JScript variklis apdorojant puslapį moka lygiagrečiai siųsti kelis JavaScript, CSS ir kitus resursų failus, bendras puslapio užkrovimo laikas sumažėja.


Vietoje išvadų


Nepaisant fakto, kad tai tik pirmoji Internet Explorer 8 versija, jos pasirodymo turi laukti visi web programuotojai. Pilnas suderinamumas su standartais turėtų sutaupyti mūsų laiką derinant puslapio išvaizdą skirtingoms naršyklėms. Pagreitintas JScript variklis, pagerintas Ajax apdorojimas bei naujos tarpdomeninio komunikavimo galimybės turi dar labiau priartinti Web aplikacijas prie stalinių programų.


Kas žino, gal tai (naršyklių karo) pabaigos pradžia…

Rodyk draugams

Internet Explorer 8 – mano įspūdžiai - 1 dalis

Parašė Sergejus | 2008-03-11 15:17

Kaip aš jau rašiau, MIX08 konferencijos metu buvo pristatyta pirmoji Internet Explorer 8 beta versija. Iš karto po pristatymo aš suinstaliavau ją savo kompiuteryje testavimui. Šiame straipsnyje norėčiau pasidalinti savo įspūdžiais susijusiais su naujomis Internet Explorer galimybėmis.


Pradėsiu aš nuo vizualių pakeitimų, t.y. nuo taip vadinamų vartotojams skirtų pakeitimų.


Patobulintas Manage Add-Ons langas


Pradedant nuo Internet Explorer 7 versijos atsirado naujas centralizuotas Manage Add-Ons langas įvairiausiems papildymams tvarkyti. Šalia minėto lango IE 7 pristatė naują paieškos provaiderio sąvoką, kuris yra tvarkomas atskirame lange. IE 8 žengia dar vieną žingsnį pirmyn ir integruoja tiek paieškos provaiderių, tiek ActiveX komponentų tvarkymą į Manage Add-Ons langą. Šalia minėto patobulinimo, nuo šiol ActiveX komponentus galima susieti su konkrečiu vartotoju arba su konkrečiu puslapiu. Mano nuomone, ši galimybė pirmiausia patiks administratoriams, kadangi nuo šiol jie galės leisti instaliuoti ActiveX komponentus, kurie galioja ir įtakoja tik vieną vartotoją, o ne visą sistemą.


Activities ir WebSlices


Labai įdomi ir tikrai naudinga mano akimis galimybė yra Veiklos (Activities). Jų pagalba galima labai greitai ir patogiai atlikti reikalingą veiklą: surasti vietovę žemėlapyje, išversti tekstą, atlikti paiešką pagal pažymėtą tekstą ir pan. Smagu tai, kad parašyti nuosavą Veiklą tikrai nėra sudėtinga ir esu tikras artimiausiu metu pasirodys nemažas jų pasirinkimas.„Web gabaliukai“ (WebSlices) – kita nauja IE 8 galimybė. Ji leidžia sekti konkrečios puslapio dalies pasikeitimus realiu metu. Tai labai panašu į šiuo metu itin populiarias RSS ir ATOM žinutes, bet skiriasi tuo, kad leidžia realiu metu stebėti vieną konkretų informacijos šaltinį (pvz., eBay aukciono prekę).
Akivaizdu, kad „Web gabaliukų“ galimybė tikrai bus naudojama tam tikro tipo puslapiuose, pvz., aukcionuose, naujienų puslapiuose, orų prognozei rodyti ir pan. Ar WebSlices paplis dar labiau, kol kas sakyti dar anksti.


Kiti vartotojams skirti patobulinimai


Visai patiko nauja galimybė, paryškinanti šiuo metu naršomo domeno adresą.Nors oficialiai ši galimybė priskiriama prie saugumo, aš labiau linkęs ją priskirti prie patogumo galimybių. Dar vienas logiškas pakeitimas – nuorodų įrankių juostos apjungimas su Favorites mygtukais. Dabar Links įrankių juosta vadinasi Favorite Bar.
Naujoje Internet Explorer buvo pagerinta ir priartinimo galimybė. Dabar artinant vaizdą, IE 8 pagal galimybes bando atsiminti teksto bloko pločius tam, kad padidintas puslapis tilptų į ekraną.Paskutinis patobulinimas kurį norėjau paminėti šioje dalyje, man yra vienas svarbiausių. Kiek kartų jums iškildavo situacija, pakibus vienam puslapiui – lūždavo visas Internet Explorer. Nuo aštuntos versijos, kiekvienas puslapis, tiksliau kortelė (tab), yra izoliuoti, todėl pakibus vienam puslapiui, Internet Explorer tai niekaip neįtakos, dar daugiau, jis tai aptiks ir pabandys perkrauti pakibusi puslapį automatiškai. Pagaliau!


Taigi tiek aš norėjau aptarti vartotojams skirtus IE 8 patobulinimus. Kitoje dalyje aš pasidalinsiu savo mintimis dėl naujų IE 8 galimybių bei patobulinimų skirtų programuotojams.

Rodyk draugams

MIX08 sesijų įrašai

Parašė Sergejus | 2008-03-08 17:53

Oficialiame MIX08 puslapyje patalpinti visi sesijų įrašai. Žemiau pateikiu nuorodas į įrašus WMV formatu, bet ten pat yra ir PPTX pristatymai bei įrašų versijos skirtos Zune ir iPod grotuvams.

Rodyk draugams

Naujos Internet Explorer, Silverlight ir ASP.NET MVC versijos

Parašė Sergejus | 2008-03-07 17:19

MIX08 konferencijos metu buvo paskelbta apie naujų ASP.NET MVC, Silverlight, Expression Studio ir Interner Explorer versijų išleidimą. Žemiau pateikiu šiam momentui man žinomų beta versijų sąrašą:Tiek naujienų šiam kartui…

Rodyk draugams

dotnetgroup.lt sutrikimai

Parašė Sergejus | 2008-03-07 08:45

Sveiki,


kaip tikriausiai visi pastebėjote, savaitę neveikė dotnetgroup.lt puslapis. Pirmas kelias dienas net aš nežinojau kas dedasi pas talpinimo tiekėją, paskui vis tik kai kurie dalykai paaiškėjo.


Jeigu trumpai, dotnetgroup.lt puslapis buvo patalpintas į dedikuotą testinį virtualų kompiuterį, per kurį jis ir buvo pasiekiamas. Praeitą savaitę tiekėjas nusprendė pereiti nuo testinės aplinkos prie produkcijos. Kaip dažnai ir būna, migravimas praėjo “nevisai” sėkmingai :). Taigi truputį laiko užtruko viską sutvarkyti.


Svarbiausia, kad puslapis vėl veikia ir jokių kitų migracijų nenusimato!

Rodyk draugams

MIX08 konferencijos atidarymo tiesioginė transliacija

Parašė Sergejus | 2008-03-04 16:47

Daugelis tikriausiai žino, kad rytoj prasideda jau trečioji Microsoft MIX08 konferencija, skirta Web technologijoms. Jos metu bus oficialiai pristatyta Silverlight 2 CTP versija, Expression Blend 2.5 versija, atnaujinta ASP.NET MVC karkaso versija bei daug kitų įdomių dalykų. Svarbiausia tai, kad mes galėsime žiūrėti konferencijos atidarymą gyvai! Priklausomai nuo savo interneto kanalo pralaidumo galima pasirinkti 100 kbps, 300 kbsp arba 750 kbps kokybės vaizdo transliacijas. Kaip ir ankstesniais metais, visa konferencijos medžiaga bus prieinama oficialiame MIX08 konferencijos puslapyje. Laukiame!

Rodyk draugams