BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Mano pristatymas iš debesų kompiuterijos ir Microsoft Azure platformos

Parašė Sergejus | 2009-11-28 23:31

Prieš kelias dienas teko daryti porą pristatymų iš debesų kompiuterijos VU ir VGTU universitetuose. Iš poros žmonių gavau prašymą patalpinti pristatymo medžiagą savo tinklaraštyje.

Pristatymą galite peržiūrėti žemiau arba galite atsisiųsti PowerPoint skaidres.

Rodyk draugams

Cloud Computing – debesų kompiuterija

Parašė Sergejus | 2009-11-26 22:25

Beveik prieš metus, viešai paskelbus apie Windows Azure platformą, aš parašiau straipsnį „Cloud Computing – kaip lietuviškai?“. Tuo metu taip ir nepavyko rasti prasmingo vertimo. Kadangi paskutiniu metu mano susidomėjimas šia technologija tik auga bei vis dažniau tenka daryti pristatymus šia tema, lietuviško Cloud Computing termino parinkimas vėl tapo aktualia problema.

Taigi, kam teko klausytis mano pristatymų šią savaitę jau žino, o visiems kitiems pranešu – nuo šiol aš naudoju sąvoką „debesų kompiuterija“, kuri man šovė į galvą vos prieš kelias savaites. Paieškojęs lietuviškame Internete, atradau, kad Edvinas Stonikas irgi naudoja tą patį vertimą. Mano manymu, tai yra tiksliausia šiuo metu Cloud Computing esmę atitinkanti sąvoka.

O ką manote jus? Ar naudotume sąvoką „debesų kompiuterija“ lietuviškuose tekstuose? Tikrai būtų labai įdomu sužinoti jūsų nuomonę!

Rodyk draugams

TechEd Europe 09 – 5 diena

Parašė Sergejus | 2009-11-20 00:13

SharePoint Server 2010 Introduction for Developers

Šio pristatymo metu buvo išnagrinėtos pagrindinės SharePoint Server 2010 naujovės skirtos programuotojams. Vienas svarbiausių pakeitimų – nuo šiol SharePoint Server galima instaliuoti ir klientinėse operacijų sistemose (Windows Vista, Windows 7 ir pan.). Tai reiškia, kad programuotojai galės testuoti ir derinti SharePoint puslapius tiesiogiai savo kompiuteryje. Vizualiai SharePoint irgi gerokai pasikeitė, dabar jis, kaip ir visos Office 2010 aplikacijos, pasižymi Ribbon funkcionalumu.

Kas liečia naujų galimybių programuotojams, su Visual Studio 2010 bus net 12 skirtingų SharePoint šablonų, o pati integracija su Visual Studio ženkliai ištobulėjo. Nuo šiol iš dizainerio pagaliau bus palaikomi visi ASP.NET komponentai. Verta paminėti, kad praktiškai atsisakyta SharePoint CAML kalbos, dabar užklausoms galima naudoti LINQ to SharePoint, sąrašai irgi aprašomi nebe CAML pagalba, bet XSLT vaizdų pagalba. Taipogi atsiranda naujas REST API darbui su duomenimis (ADO.NET Data Services, JavaScript bibliotekos) bei eilė naujų Web dalių: Media Player Web Part, Silverlight Web Part ir pan.

Dideli pasikeitimai įvyko ir priėjime prie duomenų. Business Connectivity Services palaiko tokius duomenų šaltinius kaip: SQL duomenų bazės, Web servisai, .NET tipai ir pan.

Architecting Silverlight Applications with MVVM (Shawn Wildermuth)

Šis pristatymas buvo man paskutinis TechEd Europe 09 konferencijos pristatymas ir pasirodė ypatingai naudingas. Jo metu lektorius padarė trumpą MVVM (Model-View-ViewModel) projektavimo šablono apžvalgą bei vaizdžiai parodė kaip jį galima pritaikyti kuriant Silverlight aplikacijas. Tai pakankamai plati tema ir ateityje aš parašysiu atskirą MVVM skirtą straipsnį. Apibendrinant, galiu tepasakyti, kad jeigu artimiausiu momentu turėsiu Silverlight projektą, savo aplikaciją tikrai kursiu pagal šį projektavimo šabloną!

Štai ir visi mano įspūdžiai iš šių metų TechEd Europe. Konferencija buvo tikrai naudinga ir verta dėmesio bei laiko. Tikiuosi šios mini apžvalgos jums pasirodė įdomios ir bent kiek naudingos. Laukiu jūsų atsiliepimų bei pageidavimų kitoms panašioms apžvalgoms.

Rodyk draugams

TechEd Europe 09 – 4 diena

Parašė Sergejus | 2009-11-19 00:59

Building Silverlight Apps with RIA Services (Tim Heuer)

Ketvirtadienis man prasidėjo nuo pristatymo iš RIA Services. RIA Services – tai karkasas, leidžiantis rašyti verslo logiką serverio pusėje ir automatiškai ją perkelti į kliento pusę naudojant WCF servisus. Svarbu tai, kad RIA Services nėra pririšti prie Silverlight. Šiuo metu RIA Services pateikia Visual Studio šabloną, su kuriuo ateina prisijungimo langas, autentifikacijos bei navigacijos palaikymas.

Panašiai kaip ASP.NET Dynamic Data, RIA Services moka generuoti validavimo logiką pagal pateiktą modelį (validavimo logika automatiškai persikelia ir į kliento pusę). RIA Services automatiškai palaiko Entity Framework ir LINQ to SQL modelius, bet nesunkiai gali būti praplėsta palaikyti nHibernate ar kitus karkus.

Microsoft Ajax: Taking Ajax to the Next Level (Stephen Walther)

Šios sesijos metu buvo aptartos pagrindinės Microsoft naujovės, susijusios su Ajax. Pačioje pradžioje buvo paminėtas neseniai pristatytas Microsoft CDN (Content Delivery Network) – http://www.asp.net/ajax/CDN. Jo pagalba, tokių populiarių JavaScript bibliotekų kaip MS Ajax, jQuery ir pan. pasikrovimo greitis turi sumažėti. Šiuo metu šis tinklas talpina: Microsoft Ajax biblioteką, jQuery, jQuery Validation ir ASP.NET Framework bibliotekas.

Kitas naujas dalykas – JavaScript failų minifikatorius Microsoft Ajax Minifier. Sprendžiant iš palyginimų, jis yra toks pat geras kaip ir YUICompressor.

Daugiausia dėmesio sesijoje buvo skirta greitai pasirodančiai Microsoft Ajax bibliotekai. Ši biblioteka nėra priklausoma nuo ASP.NET ir gali būti naudojama PHP ar HTML puslapiuose. Šiuo metu ji susideda iš trijų pagrindinių komponenčių:

 • prieigos prie duomenų bibliotekos kliento pusėje, kuri leidžia kreiptis į skirtingus servisus ir gauti duomenis JSON, XML ir kitais formatais;
 • šablonų bibliotekos, kuri leidžia vykdyti duomenų susiejimą tiesiogiai kliento pusėje;
 • skriptų pakrovėjo, kuris įgalina automatiškai pakrauti nurodytai JavaScript bibliotekai reikalingus JavaScript failus.

Microsoft .NET Developer’s Guide to WCF, SOA and Success (Jon Flanders)

Ši sesija paliko nevienodą įspūdį: iš vienos pusės joje nieko nebuvo sakoma apie SOA ar sėkmę, iš kitos pusės buvo tikrai naudingų patarimų iš WCF funkcinio suderinamumo (interoperability) su kitų gamintojų servisais. Pagrindiniai pastebėjimai:

 • funkciniam suderinamumui šiuo metu geriausiai naudoti WebHttpBinding (tai yra BasicHttpBinding su REST galimybėmis);
 • esant poreikiui autentifikuotis WCF servisų pagalba, geriausiai naudoti BasicHttpBinding arba WebHttpBinding + SSL + bazinę arba sertifikatų autentifikaciją.

 

Tiek trumpai ketvirtos TechEd Europe 09 dienos įspūdžių, kitoje, paskutinėje, dalyje skaitykite kokias sesijas aš aplankiau penktadienį.

Rodyk draugams

TechEd Europe 09 – 3 diena

Parašė Sergejus | 2009-11-18 00:55

The Orchard Project: An Interactive Discussion on Delivering Microsoft .NET Based Open Source Applications and Components (Bradley Millington)

Šios sesijos aš ypatingai laukiau. Jos metu buvo viešai anonsuotas projektas, kuris iki šiol buvo žinomas tik ribotam žmonių ratui (įskaitant mane), Project Orchard. Tai projektas, skirtas sukurti pagrindą būsimoms .NET atviro kodo aplikacijoms (daugiausiai Web aplikacijoms). Šiuo metu komanda dirba ties nauja CMS (Content Management System), kurios pagrindai jau dabar prieinami http://orchard.codeplex.com puslapyje.

Skirtingai nei kiti tokio pobūdžio projektai, Project Orchard paremtas tik atviro kodo karkasais: ASP.NET MVC 2, jQuery, NHibernate, Fluent NHibernate, Autofac ir t.t. Prie šio projekto dabar dirba du pagrindiniai Oxite tinklaraščio platformos programuotojai, todėl artimiausiu metu Project Orchard pasipildys ir tinklaraščių platforma. Komandos tikslas yra tikrai ambicingas – sukurti atviro kodo .NET platformą, kuri apimtu WordPress ir Drupal geriausias savybes.

Microsoft Visio 2010: A New Generation of the Tool for Corporate Diagramming and Greening (Senaj Lelic)

Kadangi darbe dažnai tenka braižyti vienodas ar kitokias diagramas, nusprendžiau nueiti ir pasižiūrėti kas naujo Visio 2010. Pirma kas krenta į akis – kaip ir kitose Office aplikacijose, Visio dabar turi Ribbon funkcionalumą.

Vienas didžiausių patobulinimų – taip vadinamos datagramos arba diagramos, kurios šalia atvaizduoja ir tam tikrą papildomą informaciją iš nurodyto duomenų šaltinio (duomenų bazės, Excel, SCV ir pan.). Datagramų dėka galima automatiškai atnaujinti Visio paveiksliuką priklausomai nuo gaunamų duomenų (pvz., atnaujinus duomenų šaltinį ir sužinojus, kad serveryje nėra laisvos vietos, pridėti prie paveiksliuko kryžių).

Dar viena didelė naujiena – Visio Services, kurie veikia kartu su SharePoint 2010 Server. Jų pagalba galima rodyti Visio diagramas ir datagramas (kartu su aktualia informacija iš duomenų šaltinių) tiesiogiai SharePoint puslapiuose.

Architecture of Predictable Programming (Rafal Lukawiecki)

Rafal Lietuvoje geriausiai žinomas kaip verslo įžvalgų (Business Intelligence) ekspertas. Šį kartą jis pasidalino mintimis, kaip pasinaudojant sukauptais duomenimis sukurti ir ištestuoti modelį, kurį vėliau galima naudoti kartu su verslo įžvalgų algoritmais validuojant duomenis. Pagrindinė technikos mintis – statistiškai apskaičiuoti tikimybę, kad suvesti duomenys yra teisingi, taip sumažinant poreikį rankiniu būdu rašyti validatorius. Nuspėjamo programavimo demo galite pamatyti http://www.sqlserverdatamining.com/DataValidation.

Developing with SQL Server Spatial: Deep Dive into Spatial Indexing (Michael Rys)

Tai buvo tikroji 400 lygio sesija, kurios metu Michael labai nuodugniai išnagrinėjo geo-indeksų panaudojimą vykdymo planuose.

Data Driven ASP.NET Web forms Applications Deep Dive (Jeff King)

Šios sesijos metu buvo aptarti patobulinimai GridView ir FormView komponentuose: veikimas su išjungtu ViewState, pažymėtos eilutės atsiminimas puslapiavimo metu, nauja EnableDynamicData savybė. Paskutinė yra panaši į AutoGenerateColumns, bet generuoja validatorius ir valdymo elementus priklausomai nuo esybės tipo. Šiuo metu tai veikia su LinqDataSource, EntityDataSource ir ObjectDataSource.

Pristatymo metu taip pat buvo pabrėžta, kad jau kurį laiką prieinamas ASP.NET Dynamic Data bus ASP.NET 4.0 sudėtinė dalis. Kartu su šiuo pasikeitimu, ASP.NET pasipildys tokiais valdymo elementais:

 • Dynamic Control
 • Dynamic Field
 • Dynamic Entity
 • Dynamic Validator
 • Dynamic Data Manager
 • Dynamic Control Parameter
 • Dynamic Query String Parameter

 

Taigi tokias sesijas aš aplankiau trečią TechEd Europe 09 dieną, kitoje dalyje skaitykite ketvirtadienio įspūdžius.

Rodyk draugams

TechEd Europe 09 – 2 diena

Parašė Sergejus | 2009-11-16 19:27

Patterns with the Entity Framework (Mike Flasko)

Jau kuri laiką aš aktyviai domiuosi Entity Framework 4 siūlomomis galimybėmis, todėl nusprendžia nueiti būtent į šią sesiją (taip pat visada įdomu pamatyti žmogų, su kuriuo iki šios teko bendrauti tik elektroniniu būdu).

Pristatymo metu buvo parodyta kaip:

 • verslo esybes iškelti į atskirą rinkinį (assembly) nuo duomenų konteksto;
 • papildyti T4 generavimo šabloną validavimo logika;
 • įgyvendinti Repository ir Unit of Work šablonus su Entity Framework 4;
 • sukurti menamą repozitorijų bei ištestuoti logiką.

Naujo šioje sesijoje nieko nesužinojau, bet buvo malonu asmeniškai pabendrauti su Mike‘u.

Command / Query Responsibility Segregation (Udi Dahan)

Udi yra vienas geriausiai man žinomų architektų šiuo metu. Ši sesija paliko ko gero didžiausią įspūdį. Tai susiję ne tik su tuo, kad lektorius yra geras, bet ir kad tematika yra labai man aktuali. Jeigu trumpai, pristatymo metu buvo nagrinėjama kaip kurti greitas, skaliuojamas (scalable) aplikacijas.

Pagrindinė siūlomo architektūrinio šablono esmė – stengtis vengti redaguojamų formų, t.y. rodyti formas tik skaitymui pagal nutylėjimą. Kiekvienai tokiai formai tik skaitymui kurti po duomenų bazės vaizdą (view). Svarbu tai, kad vaizdas turi apimti tik konkrečiam atvejui reikalingus laukus, tokiu būdu leidžiant optimizuoti konkrečios informacijos rodymą. Tai leidžia atskirti informacijos redagavimą nuo rodymo, todėl ir skaliuojamumas panaudojant tarpinę atmintį (cache) gali būti labai geras.

Ateityje manau parašysiu straipsnį, vaizdžiai parodantį siūlomas mintis naudojant .NET technologijas.

Source Control Management with Microsoft Visual Studio Team Foundation Server 2010 (Brian Harry)

Šio pristatymo metu buvo parodyti pagrindiniai TFS 2010 (Team Foundation Server) patobulinimai, susiję su kodo valdymu. TFS 2010 patobulinimai:

 • šakų (branches) valdymas ženkliai pagerėjo;
 • šakų suliejimo (merge) vizualizavimas bei istorija;
 • galimybė atšaukti tam tikrą pakeitimų rinkinį (change set);
 • pagerintas antraštės (label) funkcionalumas – galimybė peržiūrėti visas antraštes istorine tvarka;
 • pagerintas konfliktų sprendimų langas – dabar galima toliau naviguoti kode net konflikto metu;
 • failai nuo šio versijuojami ir pagal vardą – failo a.cs trynimas ir sukūrimas iš naujo bus išsaugoti kaip du skirtingi istorijos įrašai;
 • naujasis Eclipse kūrimo aplinkai skirtas įskiepis (buvęs Teamprise produktas) palaikys TFS 2010

MSP Meeting

Taip jau susiklostė, kad antradieniais tradiciškai vyksta MSP (Microsoft Student Partner) susitikimas. Šiais metais dalyvavau kaip alumni. Smagu buvo susitikti su pažįstamais ir ypač patiko Rob Miles pristatymas iš XNA Studio 3 (tikrai labai šaunus profesorius).

 

Taip turiningai praėjo antroji TechEd Europe 09 dieną, kitame straipsnyje skaitykite trečios dienos įspūdžius.

Rodyk draugams

TechEd Europe 09 – 1 diena

Parašė Sergejus | 2009-11-15 13:08

Pirmoji TechEd Europe diena visada pasižymi tuo, kad dalis žmonių vis dar atvyksta, todėl pagrindinės sesijos (key notes) prasideda tik po pietų. Kadangi šiais metais yra bendras renginys tiek programuotojams, tiek administratoriams, bendroje sumoje į renginį susirinko 7000 žmonių!

TechEd09

The Windows Azure Platform: When and Why to Use It (David Chappell)

Sesijos metu buvo trumpai aprašyta Cloud Computing technologija bei Windows Azure ir SQL Azure platformos. Šio pristatymo metu buvo pabrėžti keli įdomūs aspektai:

 • Windows Azure ir SQL Azure galima naudoti kartu su tradicinėmis aplikacijomis (pvz., Windows formų aplikaciją kartu su SQL Azure)
 • SQL Azure duomenų bazės 10 GB limitas bus ateityje padidintas
 • Šalia SQL Azure vėliau pasirodys Analysis Services ir Integration Services „debesų“ analogai

Taip pat sesijos metu buvo išvardinti scenarijai, kada verta naudotis Windows Azure ir SQL Azure vietoje dedikuoto hostingo:

 • Web 2.0 aplikacijose, kurios turi ypatingai gerai skaliuotis (scaling);
 • SaaS (Software as a Service) tipo aplikacijose, reikalaujančiose ypač didelio pasiekiamumo (availability);
 • aplikacijose, su kintančia apkrova (pvz., bilietų rezervavimas, didžiausia apkrova būna prieš populiarius renginius);
 • aplikacijose, kurių gyvavimas nėra apibrėžtas (labai trumas arba labai ilgas).

Šalia išvardintų dalykų, taip pat buvo lyginama Microsoft Azure platforma su Amazon Web Services (AWS) Elastic Compute Cloud (EC2), Google AppEngine ir force.com.

What’s new in Microsoft SQL Azure (David Robinson)

Sekanti mano sesija buvo irgi iš „debesų“ platformos. Jos metu lektorius paaiškino kada dar neverta naudotis SQL Azure: kritinėse sistemose bei vietoje talpinimo (hostingo).

Ypatingas dėmėsis buvo skirtas SQL Azure palaikymui naujame SQL Server 2008 R2 Management Studio. Nuo dabar galima jungtis ir naršyti SQL Azure duomenų bazes mums įprastu būdu.

Kas man dar patiko pristatyme, kad buvo paaiškinta kaip Microsoft realizavo SQL Azure. Jeigu trumpai, jie pilnai įgyvendino TDS protokolo versiją skirtą debesims. Tai reiškia, kad ir kiti įrankiai, naudojantys šį protokolą, gali labai paprastai naudotis SQL Azure (pvz., Integration Services, SqlBulkCopy ir pan.).

Pristatymo pabaigoje buvo trumpai aptartos visos naujos galimybės, kurios oficialiai bus paskelbtos kitą savaitę Microsoft PDC konferencijoje.

Keynote for Developers

Vienas nuobodžiausių, mano manymų, pagrindinių pristatymų per paskutinias tris TechEd Europe konferencijas. Jo metu buvo tiesiog aptartos gerai žinomos Visual Studio 2010 naujovės bei parodyta kaip vienas ar kitas partneris praplėtė šias galimybes.

Vienintelė įdomi paskelbta naujiena – Teamprise įmonės komanda, kuri sukūrė Team Foundation Server įskiepį Eclipse aplinkai (veikia tiek Windows, tiek Mac aplinkose), nuo dabar pradeda dirbti Microsoft ir jau kitais metais bus leidžiami kaip Microsoft produktai.

General Keynote

Iš pavadinimo seka, kad šis pagrindinis pristatymas skirtas tiek programuotojams, tiek administratoriams. Praktikoje pasirodė tik administratoriams. Per pirmą pristatymo dalį buvo anonsuotas Exchange Server 2010. Pranešimas, o tiksliau šou, tikrai pavyko. Antroji pranešimo dalis buvo skirta System Center Service Manager 2010 ir jos metu vos neužmigau.

 

Taigi tokia buvo pirma diena TechEd Europe 09, kitame straipsnyje skaitykite kas įdomaus buvo antrą konferencijos dieną.

Rodyk draugams

TechEd Europe – jau pirmadienį

Parašė Sergejus | 2009-11-07 21:11

Kaip aš jau rašiau, ateinančią savaitę, Berlyne, vyks kasmetinė Microsoft konferencija TechEd Europe. Kaip ir ankstesniais metais, šiais metais aš planuoju daryti trumpą aplankytų pristatymų aprašymą, tad raginu visus kas dieną užeiti pasiskaityti naujovių!

Rodyk draugams

Mano pristatymas iš Microsoft partnerių konferencijos

Parašė Sergejus | 2009-11-05 22:50

Šiandien tapo prieinami visi pristatymai iš Microsoft partnerių konferencijos, tame tarpe ir mano, Visual Studio 2010 naujovės.

Rodyk draugams

HTML 5 naršyklėse IE8 ir FF3.5 – 4 dalis – CSS selektoriai

Parašė Sergejus | 2009-11-02 22:43

Praeitą kartą aš aprašiau vieną įdomiausių HTML5 naujovių – DOM saugyklą. Šiandien norėčiau labai trumpai aptarti kitą naujovę – CSS selektorius. Tikriausiai nemaža jūsų dalis esate naudoję jQuery CSS selektorius, kurių pagalba galima ypač patogiai ieškoti reikalingų HTML elementų. HTML5 neatsilieka ir siūlo greitesnį bei tokį patį galingą CSS selektorių mechanizmą.

Tiek Internet Explorer 8, tiek Firefox 3.5 palaiko HTML5 metodus querySelector bei querySelectorAll. querySelector grąžina pirmą paieškos sąlygą atitinkantį elementą, o querySelectorAll – atitinkamai visus elementus. Žemiau pateiktas pavyzdys, kuriame randami visi label elementai ir pastorinamas jų šriftas, o El. pašto label elementas įgauna mėlyną spalvą:

ie8_dev7

Nuo šiol taip greitai ir patogiai mes galėsime vykdyti HTML elementų paiešką naudojant gryną HTML5 ir JavaScript!

Rodyk draugams