BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Lietuviški tinklaraščiai .NET tematika

Parašė Sergejus | 2009-12-28 12:42

Viena iš pagrindinių problemų rašant technologinį tinklaraštį Lietuvoje - skaitytojų rato suformavimas. Taip jau susiklostė, kad pas mus auditorija nėra labai didelė, todėl autoriams tampa ypač sudėtinga paskleisti žinią apie savo tinklaraštį tarp kitų specialistų. Norint ir toliau stiprinti .NET bendruomenę, nusprendžiau surinkti lietuviškų tinklaraščių .NET tematika sąrašą. Svarbiausias kriterijus - turėti gyvą (pastoviai atnaujinamą) tinklaraštį, kur didesnė straipsnių dalis skirta .NET technologijoms. Taip pat domina ir tinklaraščiai, rašantys apie Microsoft technologijų naujoves.

Jeigu turite arba žinote vieną tokių tinklaraščių - parašykite komentaruose! Pažymėkite (.NET) jeigu tinklaraštis skirtas .NET arba (MS) - jeigu bendrai Microsoft technologijoms. Taip pat laukiu iš jūsų pasiūlymų, kaip populiarinti šiuos tinklaraščius.

Rodyk draugams

Kalėdinio Lietuvos .NET vartotojų grupės susitikimo skaidrės

Parašė Sergejus | 2009-12-22 20:19

Jau dabar galite parsisiųsti Kalėdinio Lietuvos .NET vartotojų grupės susitikimų Vilniuje ir Kaune skaidres:

Rodyk draugams

Įvadas į Windows Azure – 0 dalis

Parašė Sergejus | 2009-12-22 00:22

Prieš pradedant straipsnių ciklą iš Windows Azure, norėtųsi pirma leisti jums pasiruošti ir užsakyti nemokamus Windows Azure pakvietimo kodus. Noriu priminti, kad nuo sausio 1 dienos Windows Azure startuoja 21 šalyje, tarp kurių (laimei) Lietuvos dar nėra. Praktiškai tai reiškia, kad pradedama imti mokesčius už išnaudotus resursus. Kodėl prieš tai aš parašiau “laimei”, nes jeigu iki sausio 1 dienos jus pasiimsite nemokamą pakvietimą Beta testavimui, juo galėsite naudotis absoliučiai nemokamai (aišku su tam tikrais apribojimais) iki oficialaus Windows Azure starto Lietuvoje (mažiausiai metus).

Tikrai raginu visus užsakyti po pakvietimą net jeigu kol kas ir neplanuojate kurti programų Windows Azure platformai. Tai gali praversi jums ateityje!

Rodyk draugams

ASP.NET 4.0 ScriptManager dažnai užduodami klausimai (PDF)

Parašė Sergejus | 2009-12-15 01:16

Nusprendžiau jūsų patogumui savo klausimų / atsakymų seriją iš ASP.NET 4.0 ScriptManager sudėti į vieną PDF dokumentą ir padaryti prieinamą parsisiuntimui.

Rodyk draugams

Senas-naujas ScriptManager arba naujos ir mažai žinomos ASP.NET 4.0 ScriptManager galimybės – 3 dalis

Parašė Sergejus | 2009-12-13 20:29

Klausimas #8

Web optimizavimo technologijos rekomenduoja visus JavaScript failus sukombinuoti į vieną. Aš tą pati norėčiau atlikti savo puslapiuose.

Atsakymas

Ši galimybė yra prieinama ScriptManager nuo ASP.NET 3.5 SP1. Viską ką reikia padaryti, tai patalpinti ScriptManager Scripts skiltį į CompositeScript:

script-manager8

Šiame pavyzdyje puslapyje bus naudojami trys JavaScript skriptai: jQuery.js, common.debug.js ir naujas skriptas, kuris sukombinuoja WebForms.js ir WebUIValidation.js skriptus.

Klausimas #9

Pasinaudojant standartiniu ScriptManager skirptų kombinavimo mechanizmų rezultate gaunu AXD skriptą. Aš noriu vietoje jo naudoti įprastą nuorodą iki statinio skripto.

Atsakymas

Tai yra įmanoma, bet reikalauja papildomo darbo. Nurodžius CompositeScript skiltyje reikalingus skriptus, reikia išsaugoti sukombinuoto skripto turinį lokaliai (turinį galima pamatyti vykdant aplikaciją iš Visual Studio arba naudojant Internet Explorer Developer Toolbar). Tai reikia atlikti tiek su suspaustais skriptais, tiek su skirtais derinimui (kad turėtume dvi sukombinuotų skriptų versijas). Galiausiai CompositeScript savybės Path pagalba nurodome kelią iki mūsų sukombinuoto failo:

script-manager9

Kaip matyti, aš sukombinavau standartines ASP.NET JavaScript bibliotekas į failus system.web.js (suspausta versija) ir system.web.debug.js (versija skirta derinimui). Rezultate gauname labai tvarkingą HTML kodą:

script-manager10

Klausimas #10

Savo puslapiuose norėčiau naudoti lokalizuotus JavaScript pranešimus. Kokios yra su tuo susijusios gerosios praktikos?

Atsakymas

ScriptManager turi labai gerą skriptų lokalizacijos galimybę, kuri pagal savo principą yra labai panaši į ASP.NET puslapių lokalizaciją. Pirma reikia sukurti JavaScript failą, kuris atitiks kalbą pagal nutylėjimą (pvz., Resources.js) bei failus, atitinkančius kiekvieną palaikomą kalbą (pvz., Resources.lt-LT.js):

script-manager11

Pateiktuose failuose aprašytas JavaScript objektas Resources su savybe Message. Toliau pasinaudojame šiuo objektu viename iš skriptų:

script-manager12

Tam kad automatiškai būtų naudojamas reikalingas lokalizacijos failas, reikia ScriptManager nurodyti EnableScriptLocalization="true" bei pridėti nuorodą į JavaScript resursų failą:

script-manager13

Atkreipkite dėmesį į tai, kad savybėje ResourceUICultures reikia per kablelį išvardinti visas palaikomas kalbas. Nuo šiol užtenka puslapyje nurodyti UICulture, ir pagal tai bus automatiškai parenkamas reikalingas JavaScript lokalizacijos failas!

 

Taigi tiek naujo ir mažai žinomo ASP.NET 4.0 ScriptManager funkcionalumo aš norėjau parodyti šiame straipsnių cikle. Tikiuosi nuo šiol nebeliks programuotojų, kurie vengia jį naudoti ir galės pasinaudoti visomis gerosiomis ScriptManager savybėmis kasdieniame darbe. Labai laukiu jūsų atsiliepimų ir nevenkite spausti „patiko“, jeigu jums tikrai straipsnis patiko…

Rodyk draugams

Kalėdiniai Lietuvos .NET vartotojų grupės susitikimai Vilniuje ir Kaune

Parašė Sergejus | 2009-12-08 09:02

Štai praktiškai jau ir Kalėdos… Šiais metais mes ir toliau dirbome ties .NET bendruomenės formavimu, startavome naują DotNetGroup.LT puslapį su forumais, stengėmės daryti įdomius ir naudingus susitikimus. Šį kartą norėtume pakviesti visus į Kalėdinį Lietuvos .NET vartotojų grupės susitikimą, kurio metu galėsite ne tik sužinoti daugiau apie Silverlight 4 ir SharePoint 2010, bet ir turėsite progos laimėti prizus. Taip pat bus apdovanoti šių metų aktyviausi bendruomenės nariai!

Kaune - gruodžio 15 d., Vilniuje - gruodžio 16 d.

17:30 - 17:40 - Įžanga

17:40 - 18:50 - SharePoint 2010, Renatas Lauzadis, Microsoft Lietuva

19:10 - 20:20 - Silverlight 3/4, Tomas Sakalauskas, Prewise

20:30 - 20:45 - Apdovanojimai

21:00 - Boulingas

Registracija Vilniuje, Kaune.

Rodyk draugams

Senas-naujas ScriptManager arba naujos ir mažai žinomos ASP.NET 4.0 ScriptManager galimybės – 2 dalis

Parašė Sergejus | 2009-12-06 16:15

Klausimas #5

ScriptManager savybės ScriptMode pagalba galima nurodyti kokia skriptų versija turi būti naudojama: skirta derinimui – *.debug.js arba suspausta – *.js. Aš noriu nurodyti kitus susitarimus, pavyzdžiui, naudojamus jQuery: derinimui skirta versija pasibaigia *. js, o suspausta – *.min.js.

Atsakymas

ASP.NET 3.5 SP1 ScriptManager mokėjo operuoti tik minėtu *.debug.js susitarimu, todėl vienintelis variantas pasinaudoti automatiniu tinkamos skriptų versijos parinkimo galimybe buvo patiems pervardinti failus pagal ScriptManager naudojamus susitarimus.

Džiugi naujiena, kad su ASP.NET 4.0 ScriptManager galima aprašyti bet kokius susitarimus (tiesa, kiekvienam failui atskirai). Nuo šiol ScriptManager atsirado savybė ScriptResourceMapping, kur ir galima pridėti jQuery bibliotekos failus:

script-manager4

Atkreipkite dėmesį į tai, kad sąsajos aprašomos Global.asax faile. Taip pat iš pateikto pavyzdžio matyti, kad būtent ScriptResourceDefinition objektas nurodo visus reikalingus jQuery bibliotekos kelius. Paskutinė pastaba – AddDefinition metode pirmasis parametras yra resurso pavadinimas, kuris ir turi būti naudojamas ScriptManager Scripts skiltyje:script-manager5

Nuo šiol, priklausomai nuo ScriptMode savybės reikšmės, reikalingas jQuery bibliotekos failas bus automatiškai parenkamas.

Klausimas #6

Kaip žinia, jQuery yra patalpintas net keliuose CDN (Content Delivery Network). Aš noriu įgalinti ScriptManager krauti atitinkamą skriptų versiją (suspaustą ar skirtą derinimui) iš norimo CDN.

Atsakymas

Dabar tai yra daroma labai paprastai ir mums tereikia papildyti ScriptResourceDefinition aprašą iš praeito pavyzdžio:

script-manager6

Atkreipkite dėmesį į tai, kad jus net galite nurodyti skirtingus CDN suspaustai versijai bei versijai skirtai derinimui. Norėdami krauti skriptus iš CDN, nepamirškite ScriptManager nurodyti EnableCdn="true".

Klausimas #7

Visos standartinės ASP.NET JavaScript bibliotekos, pavyzdžiui, WebForms.js, WebUIValidation.js ir pan. yra kraunamos naudojant WebResource.axd arba ScriptResource.axd. Aš noriu atsikratyti AXD failų ir vietoje jų rodyti kelią iki normalių JavaScript failų.

Atsakymas

Iki šiol tai buvo pakankamai sunkiai pasiekiama. Nuo šiol tai galima padaryti paprasčiau (bet vis dar tai reikalauja pastangų). Visi minėti JavaScript failai randasi System.Web.dll bibliotekoje, dėl ko ir atsiranda AXD failai. Ką reikia padaryti, tai:

  • lokaliai išsaugoti reikalingus JavaScript failus;
  • perrašyti susiejimus ScriptResourceMapping pagalba.

Tarkime, mes norime išvengti AXD failų kraunant WebForms.js (postback logika) ir WebUIValidation.js (standartiniai ASP.NET validatoriai) failus. Pirma šių failų turinį reikia išsaugoti lokaliuose failuose (turinį galima pamatyti vykdant aplikaciją iš Visual Studio arba naudojant Internet Explorer Developer Toolbar). Turint šiuos failus, tereikia perrašyti susiejimus, kad kraunant nurodytus failus būtų kreipimąsi ne į System.Web.dll, bet į mūsų nurodytus JavaScript failus:

script-manager7

assemblySystemWeb – tai tiesiog nuoroda į System.Web.dll rinkinį. Pačiame ScriptManager nieko papildomai registruoti nereikės, viskas bus daroma automatiškai! Vieną dalyką kurį pastebėjau, tokie standartiniai JavaScript failai kažkodėl neatsižvelgia į DebugPath ir visada naudoja tiesiog Path savybės reikšmę…

 

Tai tiek įdomybių šiam kartui, kitoje dalyje aptarsiu automatinį skriptų apjungimą naudojant ScriptManager. Tikiuosi šis straipsnių ciklas bus jums ypač naudingas prieš pradedant naujus projektus su ASP.NET 4.0!

Rodyk draugams

Senas-naujas ScriptManager arba naujos ir mažai žinomos ASP.NET 4.0 ScriptManager galimybės – 1 dalis

Parašė Sergejus | 2009-12-03 01:27

Nuo paties ASP.NET AJAX bibliotekos atsiradimo ScriptManager suskaidė ASP.NET programuotojus į tuos ką šį komponentą myli ir tuos, kas vengia jį naudoti. Pirmiesiems patinka ScriptManager pagrinde dėl dviejų dalykų: UpdatePanel palaikymo ir JavaScript proxy klasių generavimo ASMX ir WCF web servisams. Antrieji nenori naudoti ScriptManager dėl to, kad kartu su juo priversti naudotis ir visa ASP.NET AJAX biblioteka: MicrosoftAjax.js (82 KB suspausta) ir MicrosoftAjaxWebForms.js (29 KB suspausta). Laimei, ASP.NET 4.0 ScriptManager yra tiek patobulintas, kad jį pamils visi!

Šiandien aš pradedu kelių straipsnių ciklą iš naujų ir mažai žinomų ASP.NET 4.0 ScriptManager galimybių.

Klausimas #1

Aš noriu registruoti savo JavaScript failus ScriptManager pagalba (nes taip atsiranda Visual Studio IntelliSense), bet nenoriu naudotis ASP.NET AJAX biblioteka.

Atsakymas

ASP.NET 4.0 ScriptManager atsirado nauja savybė AjaxFrameworkMode, kuriai užtenka priskirti reikšmę Disabled ir ASP.NET AJAX biblioteka nebebus naudojama.

Klausimas #2

Atjungus ASP.NET AJAX biblioteką AjaxFrameworkMode savybės pagalba nustojo veikti UpdatePanel. Aš noriu pakrauti tik UpdatePanel reikalingą AJAX bibliotekos dalį.

Atsakymas

ScriptManager AjaxFrameworkMode savybė turi dar vieną galimą reikšmę – Explicit, kas reiškia mes patys nurodysime mums reikalingus ASP.NET AJAX bibliotekos skriptus. Pradedant nuo ASP.NET 4.0 šalia MicrosoftAjax.js failo atsirado ir atskiros jo dalys:

  • MicrosoftAjaxCore.js
  • MicrosoftAjaxComponentModel.js
  • MicrosoftAjaxNetwork.js
  • MicrosoftAjaxWebServices.js
  • MicrosoftAjaxSerialization.js
  • MicrosoftAjaxHistory.js
  • MicrosoftAjaxGlobalization.js

Mano bandymai parodė, kad norint pasinaudoti UpdatePanel galimybėmis reikia ne tik pakrauti MicrosoftAjaxWebForms.js, bet ir praktiškai visus MicrosoftAjax*.js failus:

script-manager1

Klausimas #3

Microsoft nesenai anonsavo nuosavą CDN (Content Delivery Network). Kaip ir rekomenduoja gerosios praktikos, aš noriu krauti ASP.NET AJAX ir kitų Microsoft komponentų skriptus iš CDN.

Atsakymas

Tiek visa ASP.NET AJAX biblioteka, tiek System.Web.dll ir System.Web.Extensions.dll JavaScript skriptai yra prieinami Microsoft CDN. Tam kad pasinaudoti šia galimybe, ASP.NET 4.0 ScriptManager reikia nurodyti EnableCdn="true". Kadangi tai apima ir System.Web.dll esančius JavaScript, tai Web formų (WebForms.js), klientinio validavimo (WebUIValidation.js), GridView (GridView.js) bei kitų komponentų JavaScript failai irgi bus kraunami iš CDN:

script-manager2

Klausimas #4

Pastebėjau, kad mano puslapyje naudojami Microsoft skriptai su galūne *.debug.js, bet aš noriu suspaustų skriptų versijų.

Atsakymas

Tokia galimybė egzistuoja nuo ASP.NET 3.5 SP1, bet vis dar didžioji dalis žmonių apie ją nelabai žino. ScriptManager pagal Web.config faile nurodytą parametrą <compilation debug="true|false" /> nustato kokią skriptų versiją rodyti: skirtą derinimui (*debug.js) ar suspaustą (*.js). Taip pat šis nustatymas gali būti kontroliuojamas ir pačiame ScriptManager ScriptMode savybės pagalba. Kas svarbiausia, tai galioja ir mūsų JavaScript failams – užtenka turėti, pavyzdžiui, common.js (suspaustą) ir common.debug.js (skirtą derinimui):

script-manager3

Noriu atkreipti dėmesį, kad čia svarbi yra savybė ScriptMode="Inherit", kuri nusako, kad derinimo metu turi būti pridedama galūnė *.debug.js.

 

Tiek šiam kartui, tikiuosi pirma dalis jus sudomino. Antroje dalyje aš aprašysiu kaip galima nurodyti ScriptManager, kad JavaScript failų versijos skirtos derinimui baigiasi *. js, o suspausti failai – *.min.js. Taip pat aptarsiu kaip galima prijungti kitas JavaScript bibliotekas talpinamas CDN.

Rodyk draugams